top of page

OSTROVNÉ SYSTÉMY

čo?

● Nie sme orientovaní na veľkokapacitnú montáž

● Orientujeme sa na menšie systémy pre firmy a súkromné osoby
● Našou špecializáciou sú systémy s maximálnou mierou sebestačnosti ● Presmerovanie prebytkov do verejnej siete pre nás nie je priorita

ako?

● Maximalizácia energetického výnosu

● Detailný výber všetkých použitých komponentov
● Optimalizácia nákladov vzhľadom k poskytovanému efektu

● Zálohovanie objektu v prípade výpadku verejnej siete

● Berieme maximálny zreteľ na reálnu ekonomickú návratnosť

Ostrovne systemy binimi-02.png
Ostrovne systemy binimi technika-03.png

Solárne panely

Do nášho projektu sme sa rozhodli inštalovať fotovoltické panely BlueSun. Tento výrobca založený v roku 1983 predstavuje vo svete významnú autoritu a so svojim inštalovaným výkonom viac ako 5,5 GW je zároveň jedným z najväčších.

 

Vysoká účinnosť konverzie modulov PERC (Passivated Emitter and Rear Cell – výsledkom je optimalizácia prenosu energie z kremíkovej vrstvy do kontaktov ) je zabezpečená technológiou half cell a novým dizajnom obvodov.

 

V praxi dosahujú oproti konkurenčným panelom vyšší energetický výnos
pri zhoršených poveternostných podmienkach.

 

● 425 Wp panely
BlueSun

● účinnosť
21,7 %

● registrované
pre dotácie

● certifikácie
ISO aj IEC

● záruka
12 rokov

● garancia výkonu
85 % do 25 rokov

Batériové úložisko

Na základe skúseností sme z veľkého množstva typov a konštrukcií zvolili používanie oloveno uhlíkových batérií Solarfram. Tieto batérie znamenajú revolúciu v uskladňovaní elektrickej energie. Oloveno uhlíková batéria vznikla vývojom z tradičnej a osvedčenej olovnatej technológie batérií VRLA AGM.

V olovnato uhlíkovej batérií sa uhlík dotuje k negatívnej elektríde, čo má za následok oveľa dlhšiu životnosť batérie. Pridaný uhlík k elektróde batérie jej poskytuje mnoho vlastností bežné napríklad u superkondenzátora, čím výrazne zlepšuje výkon pri nabíjaní a vybíjaní.

Veľa ostrovných systémov (chaty, chalupy) nie sú prevádzkované celoročne. Uhlíkovo olovené batéria fungujú v širokom rozsahu teplôt, sú tak vhodné práve  pri takýchto objektoch. Pri trvalom bývaní je v praxi počet vybíjacích cyklov max. 200 ročne, zvyčajne však asi 100. Naše batérie dosahujú pri 50% DOD asi 2.800 cyklov, takže cyklická životnosť je na úrovni garantovanej dizajnovanej, okolo 15 rokov.

● vybíjanie
vyššími prúdmi

● bezpečnejšie
z hľadiska požiaru

● nízke
samovybíjanie

● vysoká cyklická
životnosť (2800)

● vysoká účinnosť
nabíjania (95 %)

● znížená tvorba
sulfatácie

●  nízke náklady
na údržbu

● utesnená konštrukcia VRLA

●  recyklovateľné
z > 96 %

●  vysoká
spoľahlivosť

●  predvídateľný
výkon

●  tolerancia teplôt
(-30 až + 60 ° C)

Ostrovne systemy binimi technika-05.png

Inventory

Využívame asymetrické vysokonapäťové hybridné meniče Sofar. Práve s olovenými batériami je takýto systém schopný pracovať efektívnejšie ako systém s lítiovými batériami. Dôvodom je, že pokiaľ nie je batéria plne nabitá a fotovoltický systém je schopný dodávať napr. 8 kWh je olovená batéria schopná tento výkon absorbovať. Pri lítiovej je výkon obmedzený BMS tak, aby sa neprekročil maximálny nabíjací prúd. Lítiové batérie, ktoré zvládnu vyššie výkony sú nepomerne drahšie

 

Podobne to platí aj pri vybíjacích výkonoch, Nami ponúkané batérie dokážu krátkodobo poskytnúť prúd až 1.800 A a nabíjací prúd až 45 A. V praxi to znamená, že pri použití 30ks batérií (nominál 360 V) je maximálny nabíjací výkon 16,2 kW a
trvalý vybíjací výkon okolo 15 kW.

 

Tento typ meničov ako jeden z mála na trhu dokáže efektívne riadiť oloveno uhlíkové batérie. Nie je viazaný na určitý typ batérií a funguje dobre aj pri iných typoch – napr. pri LiFePO4 batériách, ktoré sú v poslednej dobre preferované a
pomer ceny k úžitným vlastnostiam rastie.

 

Ostatné technológie

OPTIMIZÉRY

Optimizéry majú význam aj pri inštaláciách bez tienenia – optimalizujú totiž sústavu aj pri nerovnomernom zatienení mrakmi, resp. pri inštalácii východ, západ, alebo pri inštalácii s rôznym sklonom panelov. Podľa podmienok je výnos vyšší o 5 - 25%.

TEPELNÉ ČERPADLÁ

Podstatnou súčasťou každej stavby je vyriešenie tepelného hospodárstva. Všetky domčeky Binimi budú vybavené technológiou Daikin. S firmou úzko spolupracujeme máme vyskúšaných už niekoľko funkčných riešení. Pre našich klientov vieme poskytnúť poradenstvo a profesionálnu montáž celých systémov. Služby realizujeme prostredníctvom firmy Heating studio s.r.o.

ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO

Projekt Binimi je koncipovaný ako ostrovný systém. Tomu zodpovedá aj technológia na likvidáciu odpadov. Domy majú 2 okruhový systém vody (pitná a úžitková). Celá technológia nezaťažuje životné prostredie a nevyžaduje žiadne pripojenie

na vonkajšie štruktúry. Vo všetkých projektoch riešime odpadové hospodárstvo s firmou Sady s.r.o.

Ostrovne systemy binimi technika-06.png

Najväčšia pridaná hodnota pre zákazníka je samozrejme montáž a sfunkčnenie celého systému. Toto vieme zabezpečiť v spolupráci s externými spolupracovníkmi a pod dohľadom nášho revízneho technika.

o nás

Sme partia nadšencov, ktorí sa zaoberajú ostrovnými systémami od roku 1986. S príchodom fotovoltaiky sme sa preorientovali čisto na slnečnú energiu. Objekt fungujúci na vodnú elektrárničku bol v roku 2008 prerobený na fotovoltiku. Po dlhoročných skúsenostiach sme sa rozhodli podeliť sa o naše vedomosti aj s ostatnými a začíname ponúkať nami overené riešenia do domácnosti a aj pre firmy. Projekt Binimi zastrešuje po stavebnej a organizačnej stránke spoločnosť Fimlux, ktorá pôsobí na trhu viac ako 20 rokov. Binimi nám umožňuje realizovať všetky naše skúsenosti a skúsenosti našich partnerov na jednom mieste. Spoločne vybudujeme jedinečný komplex, ktorý bude maximálne šetrný k životnému prostrediu. 

bottom of page